Un hypebeast c'est quoi ?

Co to jest hypebestia?


Odkryj nasze produkty!
Sommaire

  W świecie mody i streetwearu określenie hypebeast stało się w ostatnich latach niezbędne. To słowo kluczowe, które zyskało na popularności i jest obecnie integralną częścią kultury streetwearu. Ale czym właściwie jest hypebeast? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest przyjrzenie się różnym aspektom tego zjawiska i zrozumienie istotnych kwestii.

  Geneza zjawiska hypebeast

  Termin hypebeast narodził się w Stanach Zjednoczonych w pierwszej dekadzie XXI wieku i oznaczał fanów sneakersów , marek i odzieży streetwearowej . Słowo „szum” oznacza podekscytowanie produktem lub trendem, podczas gdy słowo „bestia” odnosi się do zwierzęcia lub osoby, która jest chciwa i pełna pasji. Hypebeast to osoba, która ma obsesję na punkcie trendów w modzie i nieustannie poszukuje najgorętszych i najbardziej poszukiwanych ubrań.

  Powstanie zjawiska hypebeast jest ściśle powiązane z eksplozją kultury streetwearu i sneakersów w latach 2000 i 2010. Media społecznościowe również odegrały kluczową rolę w popularyzacji tego trendu, ponieważ pozwoliły pasjonatom dzielić się ze światem swoimi zakupami i stylizacjami.

  Flagowe marki świata hypebeastów

  Hypebeastowie na ogół lubią kultowe marki streetwearowe i luksusowe, z których część zyskała w tej społeczności status kultowych. Wśród tych marek znajdziemy przede wszystkim Supreme , nowojorską markę założoną w 1994 roku, która stała się prawdziwym symbolem streetwearu.

  Supreme jest szczególnie znane ze współpracy z innymi markami i artystami, a także ze swoich limitowanych edycji produktów , które często są sprzedawane po zawyżonych cenach na rynku odsprzedaży. Hipebestie uwielbiają także sneakersy , luźne y2k , spodnie y2k i buty takich marek jak Nike, Adidas, Yeezy czy Off-White.

  Inne luksusowe marki, takie jak Gucci czy Louis Vuitton , również potrafiły uwieść hypebestie, oferując kolekcje łączące streetwear i haute couture. Ta współpraca marek luksusowych i streetwearu przyczynia się do ciągłej ewolucji kultury hypebeast i jej wpływu na świat mody.

  co to jest hypebeast?

  Ciągłe dążenie do wyłączności

  Jedną z najbardziej charakterystycznych cech hypebeastów jest ich ciągłe dążenie do ekskluzywności. Są skłonni wydać znaczne sumy pieniędzy, aby pozyskać limitowane edycje odzieży i tenisówek lub współpracę z prestiżowymi markami.

  Rynek odsprzedaży, znany również jako „odsprzedaż”, jest centralną częścią kultury hypebeastów. Entuzjaści są skłonni płacić wygórowane ceny, aby zdobyć rzadkie i pożądane dzieła. Serwisy i aplikacje specjalizujące się w odsprzedaży sneakersów i streetwearu, takie jak StockX czy Grailed, stały się tym samym referencjami dla hypebeastów.

  To dążenie do ekskluzywności widoczne jest także w praktykach zakupowych hypebeastów, które nie wahają się godzinami stać w kolejkach przed sklepami, aby zaopatrzyć się w najnowsze nowości. „Krople”, czyli limitowane wydania produktów, to kluczowe wydarzenia w kulturze hypebeastów, które generują prawdziwy entuzjazm i rywalizację pomiędzy entuzjastami.

  Rola sieci społecznościowych i influencerów

  Popularyzacja i rozwój zjawiska hypebeast są w dużej mierze powiązane z sieciami społecznościowymi . Platformy takie jak Instagram, Snapchat i TikTok stały się uprzywilejowaną przestrzenią ekspresji dla hypebeastów, którzy dzielą się swoim wyglądem, zakupami i pasją do mody.

  Wpływowi i celebryci również odgrywają ważną rolę w rozprzestrzenianiu i demokratyzacji kultury hypebeast. Osobowości takie jak Kanye West, Travis Scott i A$AP Rocky są uważane za ikony tego ruchu i wpływają na wybory ubiorów dużej liczby fanów.

  Ci wpływowcy również przyczyniają się do popularności niektórych marek i niektórych elementów wśród hypebeastów. Prosty post na Instagramie może wywołać prawdziwe emocje wokół produktu i wynieść go do rangi „must-have” dla miłośników streetwearu.

  Krytyka i kontrowersje wokół zjawiska hypebeast

  Kultura Hypebeast nie jest wolna od krytyki i kontrowersji. Niektórzy krytykują hypebeasts za przywiązywanie zbyt dużej wagi do marek i wyglądu, ze szkodą dla kreatywności i jakości produktu. „Czy-widziałeś-mnie” i powierzchowna strona tego trendu również może nie spodobać się niektórym miłośnikom mody.

  Ponadto praktyka odsprzedaży i szaleństwo wokół dropów wywołały pewne spekulacje na temat produktów streetwearowych, których ceny mogą sięgać astronomicznych sum. Niektórzy uważają, że szkodzi to dostępności mody i tworzy nierówności między pasjonatami.

  Wreszcie kultura hypebeast była również krytykowana za jej wpływ na środowisko, szczególnie w odniesieniu do nadmiernej konsumpcji i szybkiego starzenia się produktów. W obliczu tych kontrowersji niektórzy gracze w świecie mody próbują oferować bardziej etyczne i zrównoważone alternatywy, takie jak ekologiczne marki streetwearowe lub platformy odsprzedaży odzieży używanej.

  Różne oblicza hypebeast

  Należy pamiętać, że nie wszystkie hipebeasts są takie same: istnieją różne sposoby podejścia do tej kultury i wyrażenia swojej pasji do mody i streetwearu. Niektórzy są przede wszystkim kolekcjonerami sneakersów, inni preferują współpracę między markami lub przedmioty vintage.

  Są też bardziej zaangażowani hypebeastowie, którzy poprzez swój sposób konsumpcji, poprzez zakup produktów od odpowiedzialnych marek, czy też uczestnicząc w solidarnych akcjach odsprzedaży, starają się promować wartości etyczne i zrównoważone.

  Krótko mówiąc, zjawisko hypebeast to złożony i mnogi ruch, który odzwierciedla różnorodność i ciągłą ewolucję kultury i mody streetwearowej w ogóle. To fascynujący i ciągle zmieniający się świat, który wciąż wzbudza zainteresowanie i ciekawość miłośników mody na całym świecie.

  Międzynarodowe oddziaływanie zjawiska hypebeast

  Zjawisko hypebeast nie ogranicza się do granic Stanów Zjednoczonych. Szybko rozprzestrzeniła się na cały świat, zwłaszcza dzięki sieciom społecznościowym i powstaniu sklepów internetowych specjalizujących się w streetwearze . Wśród krajów, w których kultura hypebeast jest szczególnie obecna, jest Hongkong, który stał się prawdziwym skrzyżowaniem mody streetwearowej i luksusu.

  Rzeczywiście, w Hongkongu miłośnicy mody mogą znaleźć mnóstwo butików i marek oferujących odzież streetwearową oraz współpracę różnych marek, takich jak Louis Vuitton i Off-White . Miasto jest także ulubionym miejscem miłośników sneakersów, a sklepy oferują rzadkie i limitowane edycje modeli.

  Ale fenomen hipebestii na tym się nie kończy, ponieważ podbił także Europę, Australię, a nawet RPA. Lokalne marki streetwearowe, takie jak The North Face w Europie czy Virgil Abloh w Afryce również przyjęły ten trend, oferując produkty dostosowane do gustów lokalnych i międzynarodowych hypebeastów.

  W tych różnych krajach kultura hipebestii jest często wyrażana na różne sposoby, dostosowując się do lokalnych wpływów, stylów ubioru i preferencji mężczyzn i kobiet, którzy podają się za hipebestie. Zatem trendy w modzie obserwowane wśród hypebeastów mogą różnić się w zależności od kraju, przy jednoczesnym zachowaniu pewnych wspólnych kodów, takich jak zainteresowanie sneakersami, współpraca między markami i produkty z limitowanych edycji.

  Granice i wyzwania zjawiska hypebeast

  Pomimo sukcesu i rosnącej popularności, zjawisko hypebeast stoi przed pewnymi wyzwaniami i ograniczeniami. Należą do nich kwestia zrównoważonego rozwoju i etyki w produkcji odzieży i obuwia, a także kwestia włączenia i różnorodności w kulturze hypebeast.

  Rzeczywiście, faworyzowanie produktów z limitowanych edycji i współpraca między markami może prowadzić do nadmiernej konsumpcji i szybkiego starzenia się odzieży i tenisówek. W obliczu tego problemu niektóre marki odzieży ulicznej Hypebeast starają się oferować bardziej odpowiedzialne alternatywy, korzystając z materiałów pochodzących z recyklingu lub przyjmując etyczne praktyki produkcyjne.

  Ponadto kultura hipebeastów jest często krytykowana za brak różnorodności i integracji. Modele i influencerki krążące wokół tego zjawiska to głównie mężczyźni, a kobiety starają się znaleźć swoje miejsce w tym wszechświecie. Aby przeciwstawić się temu trendowi, niektóre marki i gracze z branży starają się promować bardziej inkluzywną wizję stylu hypebeast, oferując mieszane kolekcje i podkreślając kobiece osobowości.

  Wniosek

  Fenomen hypebeast jest niezaprzeczalnie charakterystycznym elementem kultury streetwearowej i współczesnej mody. Pomimo krytyki i wyzwań, jakie napotyka, nadal ewoluuje i odnawia się, dostosowując się do nowych trendów i obaw konsumentów.

  Hypebeasts na całym świecie wyrażają swoją pasję do marek modowych i streetwearowych, jednocześnie starając się wyróżnić i potwierdzić swoją tożsamość. Chociaż niektóre aspekty tej kultury mogą wydawać się powierzchowne lub elitarne, nie możemy zapominać, że wszechświat hypebeastów również składa się z kreatywności, innowacji i różnorodności.



  Ostatnie Artykuły